Pielęgnacja ciała
Pielęgnacja ciała
Od wieków naturalna pielęgnacja ciała stanowi sekret pięknej i zdrowej skóry. Kluczowe są dla niej zarówno nawilżenie jak i odżywienie poprzez dietę i zabiegi stosowane zewnętrznie. Kobiety od zawsze korzystały z naturalnych darów jak produkty roślinne, oleje, czy składniki mleka. Kleopatra podobno kąpała się w kozim mleku. Obecnie cennym źródłem mikroskładników wspierających zdrowy wygląd skóry jest serwatka – produkt pochodzących z mleka. Zawiera kwas mlekowy, znany z działania nawilżającego. Ponadto jest źródłem cenny pierwiastków i mikroelementów potrzebnych dla zdrowia i ładnego wyglądu skóry i włosów.
Kiedy warto szczególnie dbać o skórę?
- podczas codziennej pielęgnacji,
- przy suchej i łuszczącej się skórze głowy i ciała,
- w wyniku narażenia na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych: wody, wiatru, słońca,
- podczas podrażnień skóry,
- alergii,
- w stanach zapalnych skóry,
- po zabiegach np. depilacji,
- w przypadku zmian skórnych i łupieżu,
- w celu ochrony przed niekorzystnymi bakteriami.
Nawilżenie i pielęgnacja
Warto, aby pielęgnacja skóry była jak najbardziej naturalna co zmniejszy ryzyko wysuszania, nadwrażliwości, podrażnień, wysypek i alergii. W trym celu istnieje szeroka gama naturalnych preparatów do pielęgnacji ciała. Ich skład powinien być wolny od sztucznych barwników, konserwantów, parabenów, detergentów typu SLS.
Naturalne składniki
Naturalny skład kosmetyków jest ważny ze względu na ogólne zdrowie, ponieważ mitochondria obecne w komórkach są wrażliwe na toksyczne i chemiczne substancje, które zaburzają ich funkcjonowanie i wytwarzanie energii. Szczególnie niebezpieczne są te składniki, które przenikają błony komórkowe lub niszczą ich struktury.
Większość żeli, szamponów, past do zębów, środków do czyszczenia, których używamy na co dzień zawiera surfakanty - środki powierzchniowo czynne. Te związki są szczególnie niebezpieczne dla mitochondriów, ponieważ hamują działanie transporterów ATP-ADP w mitochondriach. Ponieważ przenikają skórę mogą wnikać i uszkadzać narządy wewnętrzne, a także przekraczać barierę krew-mózg, niszcząc nienasycone kwasy tłuszczowe w błonach komórek i mitochondriów.
Wsparcie od wewnątrz – składniki diety ważne dla skóry
Skóra potrzebuje zarówno pielęgnacji zewnętrznej jak i odżywienia jej komórek od wewnątrz w postaci diety.
Witaminy z grupy B
Wspomagają wykorzystanie węglowodanów, tłuszczy i białek w organizmie w tym w komórkach skóry. Zapewniają nawilżenie błon śluzowych, wspierają struktury włosów, skóry i paznokci. Przykładowo witamina B3 wspomaga działanie koenzymu Q10 w wielu reakcjach przemiany tłuszczów, węglowodanów i białka. Dzięki czemu następuje przyspieszony proces odnowy skóry i lepsze jej odżywienie. Witamina B1 wspiera proces gojenie się ran. B2 pozwala zachować prawidłowa strukturę kolagenu i wchłanianie cynku. Witamina B3 łagodzi stany zapalne skóry występujące m.in. podczas trądziku. Poprawia również jej elastyczność. Witamina B7 (biotyna) utrzymuje prawidłowy metabolizm energetyczny podczas cyklu Krebsa. Braki tej witaminy powodują zmiany skórne, wysypki, czy zwiększone wypadanie włosów.
Cynk bierze udział w przemianach lipidów, węglowodanów i białek, a także kwasów nukleinowych. Dzięki czemu wpływa na poprawę stanu komórek skóry, włosów i paznokci. Wchodzi w skład enzymów przeciwutleniających SOD, które zabezpieczają komórki przed procesami utleniania i szkodliwym wpływem wolnych rodników. Uczestniczy w tworzeniu keratyny – niezbędnego składnika elastycznych i mocnych włosów.
Witamina C jest niezbędna w procesie produkcji kolagenu. Struktura ta zapewnia elastyczność i zdrowy wygląd skóry.
Koenzym Q10 uczestniczy w przekształcaniu składników odżywczych, ale przede wszystkim chroni skórę przed działaniem wolnych rodników tlenowych powodujących procesy starzenia. Wspiera procesy regeneracyjne i nawilżenie komórek skóry.
Kwasy omega 3 uczestniczą w regulacji kanałów wodno-jonowych w skórze, a także w utrzymaniu prawidłowej struktury błon komórkowych. Pozwalają zachować równowagę w nawilżeniu i natłuszczeniu skóry. Prawidłowa zawartość wody i substancji tłuszczowych w skórze zapobiega zrogowaciałym naskórkom na łokciach i kolanach.