Pielęgnacja twarzy z koenzymem Q10
Krem MythoSkin® Q10 z ekstraktem z komórek macierzystych jabłka
- Cechy szczególne:
Pielęgnacja twarzy z koenzymem Q10
Zadbana skóra twarzy zapewnia, promienną cerę i młody wygląd. Pełni również ważne funkcje: chroni przed środowiskiem i czynnikami zewnętrznymi, stanowi receptor dotyku i temperatury, umożliwia wymianę gazową. Składa się z 2 głównych warstw: naskórka i skóry właściwej. Znajduje się w niej wiele komórek i mitochondriów, które potrzebują składników odżywczych do wytwarzania energii. Ich praca wpływa na stan naszej skóry.
Naskórek to najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, która stanowią barierę ochronną, odpowiada za utrzymywanie nawilżenia. W większości budowany jest przez keratynocyty, komórki, które są stale wymienianie. Pod naskórkiem znajduje się skóra właściwa. Jej komórki zapewniają siłę i elastyczność, budują tkanki takie jak kolagen i elastyna. Naskórek zawiera także zakończenia nerwowe, które reagują na bodźce bólowe, czy ciepło.
Te struktury wymagają odpowiedniej pielęgnacji zarówno w postaci preparatów zewnętrznych jak i właściwego odżywienia wraz z dietą. Powinny być także chronione przed wolnymi rodnikami powodującymi procesy starzenia się skóry.
Jak dbać o skórę twarzy?
Nasza skóra, zwłaszcza tak delikatna jak skóra twarzy potrzebuje odżywienia, nawilżenia i przede wszystkim ochrony przed wolnymi rodniami. Procesy utleniania (oksydacji) i produkcja wolnych rodników zachodzą stale w naszych mitochondriach. Proces ten przyspiesza starzenia się skóry, utratę wody i cennych składników, także tych zapewniających elastyczność. W rezultacie na skórze może dochodzić do zmian czy powstawania zmarszczek. Dlatego równie ważna jak codzienna pielęgnacja jest ochrona przed procesami z udziałem wolnych rodników. Ochronnie na komórki skóry działają antyoksydanty te podawane wraz z dietą jak i stosowane miejscowo.
Jednak, aby antyoksydanty obecne w preparatach pielęgnacyjnych mogły wniknąć do głębokich warstw komórek skóry, muszą być odpowiednio podane w formie ultramałych cząsteczek. Do silnych antyoksydantów zaliczamy m.in.: koenzym Q10, witaminę C, taurynę, cynk, czy selen.
Kto i kiedy powinien szczególnie zadbać pielęgnację skóry twarzy? ?
W zależności od wieku lub stanu skóry pielęgnacja może się różnić. Do codziennego dbania o skórę zazwyczaj wystarcza odpowiednia higiena, krem na dzień czy na noc oraz prawidłowa dieta i unikanie szkodliwych czynników jak: silne promieniowanie słoneczne, suche powietrze, czy procesy z udziałem wolnych rodników.
Natomiast w niektórych sytuacje potrzebna jest dodatkowa pielęgnacja.
- W przypadku niewłaściwej diety i nawilżenia skóry
- Dla skóry wrażliwej
- Podczas tendencji do przetłuszczania i powstawania zmian skórnych
- W wyniku częstego stosowania środków wysuszających lub mogących zaburzać oddychanie w skórze np. częsty makijaż.
- Podczas intensywnego starzenia się skóry
- W wyniku narażenia na fotostarzenie się skóry spowodowane promieniami UV
- Przy problemach ze skórą łojotokową i trądzikiem
- W schorzeniach takich jak łuszczyca i skóra atopową.
Ochrona skóry twarzy?
Wolne rodniki wytwarzane są jako produkt uboczny reakcji w mitochondriach. Powodują uszkodzenie skóry od wewnątrz, jeśli nie są kontrolowane przez nasz własny zapas przeciwutleniaczy. Wolne rodniki wytwarzane są również pod wpływem czynników zewnętrznych takich jak:
- promieniowanie UV
- zanieczyszczenia środowiskowe, np. powietrza
- substancje drażniące skórę np. sztuczne barwniki, konserwanty, surfakanty, parabeny
- nieprawidłowa dieta
- palenie papierosów
- stres
Kosmetyki z koenzymem Q10?
Zarówno do pielęgnacji, odżywienia jak i ochrony skóry twarzy przed wolnymi rodnikami w kosmetykach stosuje się silny przeciwutleniacz koenzym Q10. Działanie tej substancji hamuje zmiany wolno rodnikowe takie jak starzenie się skóry, czy problemy za stanami zapalnymi towarzyszące np. łuszczycy, atopowemu zapaleniu skóry czy trądzikowi i łojotokowi.
Wraz z wiekiem maleje zdolność do naturalnej produkcji koenzymu Q10 w organizmie. Zmniejszeniu ulega wytwarzanie kolagenu i elastyny. Spada jędrność skóry i pojawiają się zmarszczki. Dodatkowo procesy te nasilane są przez wolne rodniki. Koenzym Q10 niweluje ich szkodliwe działanie wpływając na opóźnienie procesów starzenia się skóry w rezultacie wygląda ona młodziej i zdrowiej.
Jakość kosmetyków i forma podania?
Koenzym Q10 wspiera produkcje energii w mitochondriach komórek, dzięki czemu toksyny mogą być lepiej wydalane, a składniki odżywcze skutecznie wykorzystywane. Aby koenzym mógł dotrzeć do mitochondriów musi być w postaci ultra małych cząsteczek, które przenikną przez błony komórek i mitochondriów. Rozwiązaniem jest rozdrobnienie koenzymu za pomocą specjalnych technik, a także umieszczenie go w kosmetykach liposomalnych, które mogą przekraczać barierę naskórka. Inny rozwiązaniem technologicznym w kremach jest Lung Surfactant – formuła mieszaniny fosfolipidów i powierzchniowo- czynnego białka. Wpływa na obniżenie napięcie powierzchniowego skóry, co ułatwia przedostanie się liposomów i substancji czynnej do jej najgłębszych warstw.