Oczy
Oczy // Wzrok
Narząd wzroku do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej ochrony antyoksydacyjnej (m.in. przed promieniowaniem słonecznym, sztucznym oświetleniem czy wolnymi rodnikami). Ponadto dla zachowania prawidłowego procesu widzenia niezbędne jest właściwe zaopatrzenia komórek narządu wzroku w energię. Energia ta pozyskiwana jest z węglowodanów, tłuszczy oraz białka przy udziale mitochondriów.
Istnieją naturalne substancje, które wspomagają wytwarzanie energii potrzebnej oczom oraz pomagają w utrzymaniu prawidłowego widzenia: np. kwas DHA (należący do rodziny kwasów omega-3) ryboflawina (witamina B2), witamina A czy cynk, który dodatkowo chroni przed szkodliwymi czynnikami takimi jak stres oksydacyjny. Aby wesprzeć oczy, jak i każdy narząd i układ w organizmie człowieka, razem z dietą powinny być dostarczane odpowiednie składniki.
Kto powinien szczególnie wspierać narząd wzroku?
- Osoby korzystające przez dłuższy czas z monitorów (komputera, telewizora czy smartfonu)
- Przebywając większość dnia przy sztucznym oświetleniu
- Seniorzy
- Osoby z wadami wzroku
Objawy, które mogą wskazywać na potrzebę zadbania o wzrok:
- nadmierne łzawienie oczu,
- pogorszenie się wzroku,
- problemy z widzeniem o zmroku,
Co wpływa na jakość widzenia?
Do sprawnego funkcjonowania komórek oczu niezbędna jest energia ATP produkowana w mitochondriach. W celu utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, czyli zamiany składników pokarmowych na energię potrzebne są m.in.: witaminy z grupy B, magnez, mangan, miedź, czy witamina C.
Ponadto narząd wzroku jest wrażliwy na działanie wolnych rodników i stresu oksydacyjnego. Warto uzupełniać wraz z dietą antyoksydanty i mikroskładniki odżywcze, które chronią komórki przed stresem oksydacyjnym: mangan, miedź, cynk, selen, witamina C i E, czy polifenole w oliwie z oliwek.
Produkty szczególnie ważne dla narządu wzroku:
Do pokarmów, które są naturalnie bogate w antyoksydanty chroniące narząd wzroku oraz dostarczające składników do produkcji energii należą:
- wątroba wołowa i wieprzowa,
- jagody,
- szpinak,
- brokuły,
- owoce o dużej zawartości witaminy C i polifenoli,
- słodkie ziemniaki (bataty),
- ryby,
- orzechy i nasiona.
Narząd wzroku składa się z gałki ocznej, aparatu ochronnego oraz aparatu ruchowego. W centralnym punkcie plamki żółtej – najważniejszej części siatkówki oka, znajduje się najwięcej zeaksantyny, natomiast luteina występuje w peryferyjnych częściach siatkówki.
Należy także zadbać o odpowiednie nawilżenie oczu, zwłaszcza podczas długotrwałej pracy przy komputerze, czy w pomieszczeniach z suchym powietrzem.