Adrenal-Intercell® - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

2024-10-02
Adrenal-Intercell® - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Problemy ze snem, nerwowość, zaburzenia funkcji tarczycy, dolegliwości trawienne czy przybieranie na wadze mogą być objawami zaburzenia rytmu wydzielania kortyzolu przez nadnercza. Te małe gruczoły zostają podbudzone do pracy w momencie doświadczenia przez organizm sytuacji stresowej. Uwalniają kortyzol oraz adrenalinę, powodując tym samym podniesienie tętna oraz przepływ krwi do serca, mózgu i mięśni. Stale podwyższone stężenie kortyzolu silnie osłabia produkcję energii w mitochondriach oraz okrada nas z minerałów i witamin. Adrenal-Intercell® to preparat zawierający zestaw składników odżywczych, których zasoby w sytuacji nadmiernego stresu drastycznie spadają.

I. Adrenal-Intercell® - pytania o substancję i właściwości

1. Co zawiera Adrenal-Intercell®?

    Adrenal-Intercell® zawiera składniki, które współdziałając ze sobą w najbardziej optymalny sposób przywracają prawidłowy poziom kortyzolu: 2 aminokwasy l-tyrozynę i l-fenyloalaninę, adaptogen różeniec górski, witaminy z grupy B, magnez, cynk i witaminę C.

2. Dla kogo przeznaczony jest Adrenal-Intercell®?

    Adrenal-Intercell® to preparat, który został stworzony z myślą o osobach zmagających się z wieloma wyzwaniami i szybkim tempem życia. Stres dopada nas nie tylko w pracy, ale też w domu, jesteśmy zmęczeni, nie możemy spać, chodzimy poddenerwowani. Temu wszystkiemu mogą być winne skrajne wahania poziomu hormonów, a w szczególności kortyzolu.

3. W jaki sposób działa Adrenal-Intercell®?

    Składniki preparatu działają na zasadzie synergii, aby ustabilizować poziom kortyzolu. Tak naprawdę niezależnie od tego, czy jest on za wysoki czy za niski – musi wrócić do odpowiedniej normy. Praca nadnerczy jest uzależniona od tych kilku kluczowych mikroskładników.

    Efektem odpowiedniego zaopiekowania się nadnerczami jest zredukowane napięcie, nasz organizm lepiej radzi sobie w sytuacji stresowej, mamy więcej energii, możemy szybciej zasnąć i ten sen ma też lepszą jakość, co przekłada się na wydajniejszą pracę i zwiększoną koncentrację.

[Polecamy: Na dobry sen – jak zadbać o lepszą jakość snu?]

4. L-tyrozyna i l-fenyloalanina – co to za substancje?

    L-tyrozyna i l-fenyloalanina to aminokwasy, które tak naprawdę rzadko są razem stosowane w suplementach diety. Uczestniczą one w procesie syntezy hormonów nadnerczy. Dostarczane w ramach suplementacji utrzymują te hormony w równowadze, dzięki czemu zbyt intensywna odpowiedź na stres codzienny, przewlekły, zostaje wyciszona i pojawia się również poprawa nastroju.

    Na uwagę zasługuje ponadto fakt, że Intercell Pharma stosuje wyłącznie L-fenyloalaninę oraz L-tyrozynę o najwyższej czystości, uzyskane w wyniku fermentacji biologicznej.

5. Jaką rolę ma w tym zestawie substancji różeniec górski?

    Wiele badań klinicznych wskazuje na korzystne działanie różeńca w zespole wyczerpania i wypalenia, co często obserwuje się u osób z zaburzeniami pracy nadnerczy.

    Zastosowanie różeńca górskiego wpływa na poprawę przetwarzania stresu na poziomie komórkowym, chodzi między innymi o usprawniony metabolizm serotoniny i dopaminy, zmieniony transport neuroprzekaźników i wpływ na układ endorfin. Widzimy to jako poprawę nastroju, redukcję zmęczenia i ukojenie bólu głowy spowodowanego nadmiernym stresem.

II. Wpływ na zdrowie – działanie poszczególnych składników potwierdzone badaniami naukowymi

6. L-tyrozyna i jej działanie w sytuacji stresowej

    Zgodnie z literaturą i wiedzą naukową: L-tyrozyna jest prekursorem katecholamin, czyli biologicznie czynnych związków o charakterze neurotransmiterów i hormonów. Zmiany w dostępności L-tyrozyny do mózgu mogą wpływać na syntezę zarówno dopaminy, jak i noradrenaliny. Stres zwiększa uwalnianie katecholamin, co może prowadzić do wyczerpania ich poziomów, co można skorygować podając L-tyrozynę. Nie wydaje się ona zwiększać uwalniania katecholamin, gdy neurony wyzwalają impulsy w tempie podstawowym, ale robi to, gdy częstotliwość wyzwalania impulsów wzrasta pod wpływem stresu. Ponadto w badaniach z zastosowaniem L-tyrozyny zgłaszane były efekty zapobiegania spadkowi funkcji poznawczych w odpowiedzi na stres fizyczny.

    Źródła:

    • B. J. Jongkees, B. Hommel, S. Kühn, L. S. Colzato, Effect of tyrosine supplementation on clinical and healthy populations under stress or cognitive demands--A review, J Psychiatr Res. 2015 Nov:70:50-7.
    • Simon N. Young, L-Tyrosine to alleviate the effects of stress?, Journal of Psychiatry & Neuroscience 2007 May; 32(3): 224.

7. Czy tyrozyna wpływa na pracę tarczycy?

    Zgodnie z literaturą i wiedzą naukową: Tyrozyna zajmuje kluczowe miejsce w metabolizmie pośrednim jako prekursor hormonów tarczycy, tyroksyny i trójjodotyroniny. Należy pamiętać, że nadnercza i tarczyca razem stanowią część ludzkiego układu hormonalnego i ściśle ze sobą współpracują, aby zachować aktywność komórek i organów na właściwym poziomie. Wobec tego często zdarza się, że wspierając pracę nadnerczy, jednocześnie zasilamy tarczycę w potrzebne jej składniki.

    Wyniki badań klinicznych wskazują, że u pacjentów z zaburzeniami tarczycy regularnie zachodzą charakterystyczne zmiany w metabolizmie tyrozyny. U osób z niedoczynnością tarczycy często zdarza się, że poziom tyrozyny w osoczu jest niski, dlatego też jej suplementacja może poprawiać samopoczucie.

    Źródła:

    • R. Rivlin, S. P. Asper, Tyrosine and the thyroid hormones, The American Journal of Medicine, 1966 Jun;40(6):823-7.
    • https://mito-med.pl/artykul/l-tyrozyna-w-depresji-i-niedoczynnosci-tarczycy

8. Czy rhodiola rosea jest dobra na stres?

    Zgodnie z literaturą i wiedzą naukową: Rhodiola rosea L., czyli różeniec górski, ma długą historię stosowania w medycynie tradycyjnej w celu stymulacji układu nerwowego, leczenia zmęczenia i depresji wywołanych stresem, poprawy sprawności fizycznej oraz poprawy wydajności pracy. Wiele badań klinicznych potwierdza również jej skuteczność pod względem usprawnienia funkcji poznawczych. Korzystne działanie tej rośliny leczniczej na poprawę sprawności fizycznej zostało także ocenione u profesjonalnych sportowców i osób niewytrenowanych.

    Źródło: E. I. Stojcheva, J. C. Quintela, The Effectiveness of Rhodiola rosea L. Preparations in Alleviating Various Aspects of Life-Stress Symptoms and Stress-Induced Conditions-Encouraging Clinical Evidence, Molecules 2022 Jun 17;27(12):3902.

9. Magnez na stres

    Zgodnie z literaturą i wiedzą naukową: Niedobór magnezu oraz stres to powszechne problemy zdrowotne, które z czasem mogą prowadzić do poważniejszych konsekwencji. Wiele badań, zarówno na poziomie przedklinicznym, jak i klinicznym, analizowało interakcje magnezu z kluczowymi elementami fizjologicznej reakcji na stres. Wykazały one, że magnez odgrywa istotną rolę w regulacji tej odpowiedzi, działając hamująco na procesy neurotransmisji. Dodatkowo, niski poziom magnezu był często obserwowany w badaniach osób cierpiących na stres psychiczny lub związane z nim objawy. Te zbieżne wyniki sugerują, że stres może przyczyniać się do większej utraty magnezu, co prowadzi do jego niedoboru, a ten z kolei zwiększa podatność na stres, tworząc błędne koło zależności między magnezem a stresem.

    Źródło: G. Pickering, A. Mazur, M. Trousselard, P. Bienkowski, N. Yaltsewa, M. Amessou, L. Noah, E. Pouteau, Magnesium Status and Stress: The Vicious Circle Concept Revisited, Nutrients. 2020 Dec; 12(12): 3672.

10. Witamina C oraz witaminy z grupy B wpływają na poprawę objawów zmęczenia

    Zgodnie z literaturą i wiedzą naukową: Obszerny przegląd badań naukowych, opublikowany w 2023 roku, wykazał że składniki odżywcze mają znaczące korzyści w redukcji zmęczenia fizycznego i psychicznego zarówno u zdrowych osób, jak i chorujących przewlekle. Do grupy składników o skutecznym wpływie zalicza się: witaminę C oraz witaminy z grupy B.

    Źródło: M. Barnish, M. Sheikh, A. Scholey, Nutrient Therapy for the Improvement of Fatigue Symptoms, Nutrients. 2023 Apr 30;15(9):2154.

11. Dlaczego witamina B5 nazywana jest witaminą antystresową?

    Zgodnie z literaturą i wiedzą naukową: W rzeczywistości, bez witamin z grupy B regulujących hormony, organizm nie mógłby przetrwać ze względu na to, jak wspierają one ogólną funkcję nadnerczy. Korzyści płynące z witaminy B5 (kwasu pantotenowego) obejmują zdolność radzenia sobie ze stresem. Jest ona częściowo odpowiedzialna za regulację funkcji nadnerczy i wytwarzanie hormonu stresu - kortyzolu. Badania wykazały, że suplementacja kwasem pantotenowym stymuluje zdolność komórek nadnerczy, a także pomaga w normalnej produkcji kortyzolu, którego potrzebujemy do utrzymania motywacji i koncentracji.

    Źródła:

    • W. F. Perry, W. W. Hawkins, G. R. Cumming, Adrenal function in pantothenic acid deficiency, Am J Physiol. 1953 Feb;172(2):259-64.
    • S, Jaroenporn, T. Yamamoto, A. Itabashi, K. Nakamura, I. Azumano, G. Watanabe, K. Taya, Effects of pantothenic acid supplementation on adrenal steroid secretion from male rats, Biol Pharm Bull. 2008 Jun;31(6):1205-8.

12. Czy suplementacja cynku korzystnie wpływa na pracę nadnerczy?

    Zgodnie z literaturą i wiedzą naukową: Cynk bierze udział w regulacji stresu oksydacyjnego oraz modulacji odpowiedzi hormonalnej, przez co może wpływać na łagodzenie skutków przewlekłego stresu. Badania wykazały, że cynk może wspierać regulację kortyzolu, hormonu stresu, pomagając utrzymać jego stabilny poziom w organizmie. W przypadku zespołu przewlekłego zmęczenia (CFS), który często jest powiązany z dysfunkcjami nadnerczy, niedobory cynku mogą być istotnym czynnikiem. Naukowcy sugerują, że odpowiednia suplementacja cynkiem może wspomóc funkcjonowanie nadnerczy oraz produkcję energii, dzięki czemu nastąpi redukcja zmęczenia.

    Źródła:

    • M. Maes, I. Mihaylova, M. De Ruyter, Lower serum zinc in Chronic Fatigue Syndrome (CFS): relationships to immune dysfunctions and relevance for the oxidative stress status in CFS, J Affect Disord. 2006 Feb;90(2-3):141-7.
    • H. Hajianfar, N. Mollaghasemi, R. Tavakoly, M. S. Campbell, M. Mohtashamrad, A. Arab, The Association Between Dietary Zinc Intake and Health Status, Including Mental Health and Sleep Quality, Among Iranian Female Students, Biological Trace Element Research, Volume 199, pages 1754–1761, (2021).

III. Adrenal-Intercell® - jak stosować?

13. Jaka jest zalecana dzienna porcja?

    Dzienna zalecana porcja suplementu Adrenal-Intercell® to 1 kapsułka.

14. O jakiej porze dnia powinno przyjmować się Adrenal-Intercell®?

    Producent zaleca przyjmowanie Adrenal-Intercell® rano lub w południe. Jest to szczególnie istotne dla osób, które mają rozregulowaną pracę nadnerczy. Jeśli jednak stosujemy preparat jako wsparcie w stresujących sytuacjach lub aby zredukować zmęczenie, to powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak czujemy się podczas suplementacji. Trzeba pamiętać, że każdy organizm różnie reaguje na stres, tak samo Adrenal-Intercell® może różnie na nas wpływać. Z jednej strony preparat dodaje energii, redukuje zmęczenie i nerwowość, ale wpływa również pozytywnie na sen. Dla niektórych osób Adrenal-Intercell® przyjmowany wieczorem może przynieść dodatkowe korzyści w postaci regenerującego snu, ale innych może pobudzić i mogą mieć problem z zaśnięciem. W tym drugim wypadku zdecydowanie należy przyjmować go rano.

15. Jak długo muszę stosować Adrenal-Intercell®, aby zauważyć efekty?

    Standardowo, aby suplementacja zaczęła przynosić efekty, potrzebny jest okres 2-3 miesięcy regularnego przyjmowania preparatu. Jest to szczególnie ważne, jeśli suplementy zostały dobrane w celu uzupełnienia niedoborów składników odżywczych. Jednak Adrenal-Intercell® jest jednym z wyjątków od tej reguły. Znaczną różnicę w samopoczuciu można poczuć średnio już po ok. 2 tygodniach suplementacji, szczególnie jeśli chodzi o napięciowe bóle głowy i uspokojenie.

16. Czy Adrenal-Intercell® jest bezpieczny?

    Stosowanie Adrenal-Intercell® jest bezpieczne, nie zawiera on żadnych alergenów i jest produkowany zgodnie z wysokimi standardami, bez GMO.

    UWAGA! Zawiera on jednak fenyloalaninę, więc osoby z fenyloketonurią nie powinny go stosować. W przypadku wątpliwości, przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem.

17. Czy Adrenal-Intercell® można przyjmować razem z suplementem Cerebiotik-Intercell®?

    Składniki Adrenal-Intercell® i Cerebiotik-Intercell® nie wykazują interakcji ani skutków antagonistycznych. Różny jest także sposób działania obu produktów. Jeśli zatem jest taka potrzeba, to można stosować je razem. Skuteczność Cerebiotik-Intercell® jest zgodna z wynikami badań naukowych przy zalecanej porcji dziennej wynoszącej 2 kapsułki. Tak więc 1 kapsułkę Cerebiotiku można połączyć rano z kapsułką Adrenal-Intercell®, a wieczorem przyjąć już tylko preparat z szafranem.

[Zobacz również: Cerebiotik-Intercell® z ekstraktem z szafranu - najczęściej zadawane pytania (FAQ)]

18. Czy można przyjmować Adrenal-Intercell® razem z antydepresantami?

    Różeniec górski wpływa na poziom ważnych neuroprzekaźników w mózgu, takich jak serotonina, dopamina i noradrenalina. To one odpowiadają za nasze samopoczucie, a ich działanie jest również celem wielu leków antydepresyjnych, w tym popularnych SSRI (selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny). Z tego powodu jednoczesne stosowanie różeńca górskiego i antydepresantów może nie być w pełni bezpieczne.

    Zdecydowanie przed rozpoczęciem suplementacji Adrenal-Intercell®, zaleca się skonsultowanie tego z lekarzem, który oceni indywidualne ryzyko oraz bezpieczeństwo takiej kombinacji.

19. Czy kapsułkę Adrenal-Intercell® można otworzyć?

    Tak, kapsułkę można otworzyć i wymieszać z wodą.

20. Jak przechowywać preparat Adrenal-Intercell®?

    Przechowywać poza zasięgiem małych dzieci, zamknięte, w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu.

Powyższy materiał został przygotowany na podstawie źródeł naukowych oraz informacji od producenta Intercell-Pharma. Nie stanowi zaleceń lekarskich bądź dietetycznych i ma charakter wyłącznie informacyjny. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Należy przestrzegać zdrowego trybu życia i zrównoważonego sposobu żywienia. Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na składniki preparatu.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2024
Nasze produkty dla zdrowia
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 3049 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-09
Jestem bardzo zadowolona z produktu. Nie wiedziałam co mi jest. Tabletki pomagają nawet przy uszkodzeniu nerwu wzrokowego. Już nie widzę mocnego zamglenia tylko widzę normalnie
2024-10-04
Wszystko ok. Przesyłka profesjonalnie zapakowana.
pixel