Alfa-ketoglutaran - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

2024-07-26
Alfa-ketoglutaran - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Metabolizm komórkowy opiera się między innymi na funkcjonowaniu mitochondriów, w których energia pozyskiwana jest z pożywienia. Cykl kwasu cytrynowego (Krebsa) to seria reakcji biochemicznych zachodzących w mitochondriach, elektrowniach naszych komórek. Składniki odżywcze są rozkładane w celu wytworzenia energii w postaci adenozynotrifosforanu (ATP). Alfa-ketoglutaran to substancja wytwarzana naturalnie w organizmie, która odgrywa ważną rolę w cyklu Krebsa. Jego odpowiednia suplementacja regeneruje zablokowane procesy metaboliczne, co sprawia, że przynosi on realne korzyści w samopoczuciu i zdrowiu.

Alfa-ketoglutaran - pytania o substancję i właściwości

1. Czym jest alfa-ketoglutaran?

    Alfa-ketoglutaran to substancja naturalnie wytwarzana w organizmie, która stanowi istotną część cyklu Krebsa, dzięki któremu nasze komórki wytwarzają energię ATP, potrzebną do życia.

2. Jaka jest rola alfa-ketoglutaranu?

    Alfa-ketoglutaran odgrywa ważną podwójną rolę w cyklu Krebsa. Jako składnik kompleksu dehydrogenazy pirogronianowej, istotnej części metabolizmu komórkowego, wraz z witaminą B1 i kwasem alfa-liponowym, wprowadza pirogronian do cyklu. Drugim ważnym miejscem działania alfa-ketoglutaranu jest rozkład reaktywnych form tlenu. Są one metabolizowane do bursztynianu, przy czym alfa-ketoglutaran nie staje się w tym procesie wolnym rodnikiem.

    Te dwa kluczowe miejsca działania, umożliwiają alfa-ketoglutaranowi reaktywację zablokowanego cyklu Krebsa, dzięki czemu komórki mogą wytwarzać więcej energii ATP.

3. Co to jest cykl Krebsa?

    Cykl Krebsa (również cykl cytrynianowy, cykl kwasu cytrynowego) to seria reakcji biochemicznych zachodzących w mitochondriach, elektrowniach naszych komórek. Składniki odżywcze, w tym glukoza, kwasy tłuszczowe i aminokwasy, są rozkładane w celu wytworzenia energii w postaci adenozynotrifosforanu (ATP). Cykl cytrynianowy jest ważną częścią metabolizmu komórkowego i odgrywa kluczową rolę w wytwarzaniu energii dla procesów komórkowych, od których zależy funkcjonowanie całego systemu, jakim jest ludzki organizm. Innymi słowy mówiąc, cykl Krebsa to złożony proces, w którym wytwarzana jest energia potrzebna do życia.

4. Co się stanie, jeśli organizm wyprodukuje za mało alfa-ketoglutaranu?

    Jeżeli substratów cyklu kwasu cytrynowego nie będzie w wystarczającej ilości, procesy metaboliczne nie będą mogły przebiegać prawidłowo, a podaż ATP może zostać zahamowana. W takim przypadku dochodzi do załamania wielu procesów biochemicznych, co objawia się złym samopoczuciem, zmęczeniem oraz rozwojem chorób.

5. Dlaczego w suplemencie Alfa-Ketoglutaran MSE główna substancja została połączona z wapniem?

    W preparacie firmy MSE Pharmazeutika alfa-ketoglutaran został połączony z wapniem. Zgodnie ze źródłami naukowymi taki związek może mieć dodatkowe korzystne działanie w porównaniu do innych form tej substancji. Biorąc pod uwagę, że alfa-ketoglutaran jest ważnym metabolitem, idealnie byłoby, gdyby był obecny w naszym organizmie w odpowiednio wysokim stężeniu tak długo, jak to możliwe. Właśnie w połączeniu z wapniem alfa-ketoglutaran jest wolniej wchłaniany w jelitach i uwalniany do krwiobiegu, dzięki czemu może dłużej działać w organizmie. Warto również zaznaczyć, że wapń jest niezbędny w wielu procesach komórkowych.

Wpływ alfa-ketoglutaranu na zdrowie – działanie potwierdzone badaniami naukowymi

6. Alfa-ketoglutaran jako wsparcie w sporcie

    Zgodnie z literaturą i wiedzą naukową: Badania naukowe wskazują, że suplementacja alfa-ketoglutaranu wpływa na poprawę syntezy białek mięśniowych i zmniejszenie rozpadu mięśni. Z tego względu substancja ta przyciąga zainteresowanie w sporcie jako narzędzia wzmacniającego skład ciała.

    Źródło: P. L. Valenzuela, J. S. Morales, E. Emanuele, H. Pareja-Galeano, A. Lucia, Supplements with purported effects on muscle mass and strength, Eur J Nutr. 2019 Dec;58(8):2983-3008.

7. Pomoc w przypadku sarkopenii

    Dr Bodo Kuklinski zwraca uwagę, że alfa-ketoglutaran może hamować zanik mięśni obserwowany przy długotrwałym ograniczeniu ruchu oraz w okresach pooperacyjnych (sarkopenia). Blokuje on „hydroksylazę prolylową, dzięki czemu nie dochodzi do interakcji z receptorami beta-adrenergicznymi. W konsekwencji następuje spowolnienie rozpadu białek mięśniowych oraz poprawa bilansu azotowego.” (B. Kuklinski)

    Źródło: B. Kuklinski, Alpha-Ketoglutarat und Mitochondrien, OM & Ernährung 2022 | Nr. 179

8. Alfa-ketoglutaran i wpływ na układ nerwowy

    Zgodnie z literaturą i wiedzą naukową: Ponieważ alfa-ketoglutaran redukuje stres oksydacyjny, oczyszcza organizm z amoniaku oraz hamuje syntezę mleczanu, jest odpowiednim wsparciem w terapii przewlekłych chorób neurologicznych, takich jak Alzheimer, Parkinson, choroba Huntingtona czy udar mózgu.

    „α-ketoglutaran ulega przekształceniu do glutaminianu w wyniku aminacji (przyłączenia grupy aminowej NH2). W obecności witaminy B6 ulega dekarboksylacji do hamującego neuroprzekaźnika GABA. W rezultacie α-ketoglutaran poprawia pamięć długo- i krótkoterminową.”(B. Kuklinski)

    Źródła:

    • O. Kostiuchenko, I. Lushnikova, M. Kowalczyk, G. Skibo, mTOR/α-ketoglutarate-mediated signaling pathways in the context of brain neurodegeneration and neuroprotection, BBA Advances, Volume 2, 2022.
    • B. Kuklinski, Alpha-Ketoglutarat und Mitochondrien, OM & Ernährung 2022 | Nr. 179

9. Alfa-ketoglutaran a choroby metaboliczne

    Zgodnie z literaturą i wiedzą naukową: Do schorzeń dobrze reagujących na alfa-ketoglutaran należą choroby wątroby. Dr Bodo Kuklinski wymienia tu zarówno zapalenie wątroby, jak i dróg żółciowych. Istotne w tym wypadku jest przeciwzapalne działanie α-ketoglutaranu oraz obniżające poziom amoniaku i glutaminianu.

    W przypadku zespołu metabolicznego i cukrzycy typu II, odpowiednio dobrana suplementacja łącząca alfa-ketoglutaran z kwasem alfa-liponowym i witaminą B1, skutecznie wspomaga metabolizm glukozy i trójglicerydów.

    U osób z przewlekłą chorobą nerek, podawanie alfa-ketoglutaranu w połączeniu z wapniem może poprawiać biomarkery czynności nerek.

    Źródło: B. Kuklinski, Alpha-Ketoglutarat und Mitochondrien, OM & Ernährung 2022 | Nr. 179

10. Alfa-ketoglutaran jako współczynnik długowieczności?

    Zgodnie z literaturą i wiedzą naukową: Starzenie się jest naturalnym procesem wynikającym z upośledzenia funkcji komórek i tkanek, postępującym w miarę upływu czasu, co skutkuje wzrostem ryzyka chorób i śmierci. Od niedawna coraz większym zainteresowaniem w aspekcie przeciwdziałania starzeniu cieszy się właśnie alfa-ketoglutaran. Wydaje się, że dzięki regeneracji cyklu Krebsa bezpośrednio w komórkach może on kontrolować kilka funkcji organizmu, zwiększając w ten sposób długowieczność i poprawiając zdrowie. Potwierdzają to badania naukowe przeprowadzone na organizmach modelowych (glisty, muszki, szczury i myszy), w których stosowanie alfa-ketoglutaranu pozytywnie wpłynęło m.in. na potencjał samoodnawiania i różnicowania komórek macierzystych. Jednak potrzebne są dalsze testy kliniczne, aby jednoznacznie określić wpływ alfa-ketoglutaranu na wydłużenie ludzkiego życia.

    Źródło: S. H. Naeini, L. Mavaddatiyan, Z. R. Kalkhoran, S. Taherkhani, M. Talkhabi, Alpha-ketoglutarate as a potent regulator for lifespan and healthspan: Evidences and perspectives, Experimental Gerontology, Volume 175, May 2023.

Alfa-Ketoglutaran MSE - jak stosować?

11. Jaka jest zalecana dzienna porcja?

    Dzienna zalecana porcja Alfa-Ketoglutaran MSE to 2 kapsułki, niezależnie od posiłku. Można przyjąć jednorazowo lub jak zaleca dr Bodo Kukliński: 1 kapsułkę rano i 1 kapsułkę wieczorem. 2 kapsułki preparatu zawierają 823 mg alfa-ketoglutaranu wapnia, w tym: 655 mg alfa-ketoglutaranu oraz 168 mg wapnia.

12. Czy Alfa-Ketoglutaran MSE jest bezpieczny do stosowania?

    Alfa-Ketoglutaran MSE zawiera tylko jedną substancję czynną – alfa-ketoglutaran wapnia, bez żadnych dodatków, poza roślinną otoczką kapsułki.

    To suplement diety o najwyższej jakości, czystości i biodostępności. Zażywany zgodnie z zaleceniami jest dobrze tolerowany. To produkt bezglutenowy, niezawierający białka mleka, laktozy, soi, żelatyny, drożdży, jak również aromatów, barwników i substancji konserwujących.

13. Dla kogo przeznaczony jest Alfa-Ketoglutaran MSE?

    Suplement diety polecany jest osobom dorosłym. Produkt nie jest przeznaczony dla dzieci, kobiet w ciąży ani karmiących.

14. Czy kapsułkę można otworzyć i zawartość wymieszać z wodą?

    Tak, zasadniczo możliwe jest otwarcie kapsułki i wymieszanie alfa-ketoglutaranu z wodą (lub jogurtem itp.). Kapsułka rozpuszcza się w żołądku, aby uwolnić substancję. Ponieważ alfa-ketoglutaran jest wchłaniany przez górną część jelita cienkiego, jego biodostępność może być nieznacznie niższa bez kapsułki. Dlatego dla zachowania pełnej aktywności substancji, producent poleca przyjmować go w kapsułkach.

15. Jak przechowywać preparat Alfa-Ketoglutaran MSE?

    Przechowywać poza zasięgiem małych dzieci, zamknięte, w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu.

Powyższy materiał został przygotowany na podstawie źródeł naukowych oraz informacji od producenta MSE Pharmazeutika. Nie stanowi zaleceń lekarskich bądź dietetycznych i ma charakter wyłącznie informacyjny. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Należy przestrzegać zdrowego trybu życia i zrównoważonego sposobu żywienia. Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na składniki preparatu.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2024
Nasze produkty dla zdrowia
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 3080 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-12
Zamówiłam telefonicznie, jestem osobą starszą, rozmawiałam z uprzejmą panią która odpowiedziała na wszystkie moje pytania. Produkty przysłane zostały następnego dnia po opłaceniu. Zamawiałam już trzeci raz i zawsze jest tak samo rzetelnie załatwione. Dziękuję. Teresa
2024-11-03
Błyskawiczna przesyłka, cudowny smak i skład.
pixel