Fiber-Intercell® – błonnik z gumy guar. Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Guma guar to substancja często stosowana w produktach spożywczych, która wydaje się, że ma niepewne opinie. Firma Intercell Pharma odkrywa jej pozytywne właściwości jako funkcjonalnego błonnika pokarmowego w wysokiej jakości produkcie Fiber-Intercell®. Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania dotyczące produktu i samej substancji.
I. Guma guar - pytania o substancję i jej właściwości
1. Co zawiera Fiber-Intercell®?
Fiber-Intercell® zawiera najczystsze związki guaranu-galaktomannanu pochodzące z kontrolowanych upraw biologicznych.
2. Czym jest guaran?
Guaran (syn. Guar, guma guar) to naturalny śluz z nasion rośliny - fasola guar (Cyamopsis tetragonoloba), pierwotnie pochodzącej z Indii. To błonnik funkcjonalny, który pod względem chemicznym jest długołańcuchowym galaktomannanem, składającym się z cukrów prostych mannozy i galaktozy.
3. Guma guar jest często stosowana jako dodatek do żywności. Czy ma inne właściwości?
Zgodnie z opisem producenta: Guaran to funkcjonalny błonnik pokarmowy, który jest szczególnie korzystny dla zdrowia jelit. Polecany do zarządzania dietą w zespole jelita drażliwego i zaparciach.
Źródło: Intercell Pharma
4. Guma guar bywa uważana za szkodliwą. Czy guaran to bezpieczna substancja?
Zgodnie z opisem producenta substancji: Popularne preparaty z gumą guar, obecne w przemyśle spożywczym, zawierają potencjalnie niepożądane dodatki roślinne, takie jak alergizujące białka i kwas fluorooctowy, oprócz wartościowych galaktomannanów.
Guaran zastosowany w preparacie Fiber-Intercell® zawiera najczystsze związki z kontrolowanych upraw biologicznych. W tym celu błonnik poddawany jest specjalnemu procesowi rafinacji i przetwarzany enzymatycznie. Uzyskany hydrolizat gwarantuje najwyższą czystość i charakteryzuje się szczególnie wyraźną aktywnością prebiotyczną, co potwierdzają liczne badania naukowe.
Źródło: Intercell Pharma
II. Wpływ na zdrowie – działanie gumy guar potwierdzone badaniami naukowymi
5. Łagodzenie objawów zespołu jelita drażliwego (IBS) z przewagą zaparć
Zgodnie z literaturą i wiedzą naukową: W związku z wieloma badaniami wykazującymi pozytywny wpływ gumy guar u pacjentów cierpiących na zespół jelita drażliwego, przeprowadzone zostało badanie różnicujące działanie substancji w zależności od płci, wieku i wskaźnika masy ciała (BMI). Sześćdziesięciu ośmiu pacjentów z IBS wzięło udział w niniejszym badaniu z zastosowaniem guaranu. Pacjenci wypełniali miedzy innymi codzienną ankietę w celu oceny obecności bólu/dyskomfortu brzucha, obrzęku i uczucia niepełnego wypróżnienia. Wyniki wykazały: poprawę liczby wypróżnień u kobiet, w wieku ≥ 45 lat i u osób z BMI ≥ 25; wzdęcia brzucha uległy poprawie u mężczyzn, w wieku < 45 lat i u osób z BMI < 25; zmniejszenie liczby odczuwanych niepełnych wypróżnień u pacjentów z BMI ≥ 25; zmniejszenie stosowania środków przeczyszczających u kobiet w wieku < 45 lat i pacjentów z BMI < 25. Wydaje się, że płeć, wiek i wskaźnik BMI mogą być czynnikiem wpływającym na odczuwane pozytywne efekty suplementacji gumy guar u pacjentów z IBS z zaparciami.
Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4392570/
6. Zmniejszenie liczby wzdęć u pacjentów z zespołem jelita drażliwego (IBS)
Zgodnie z literaturą i wiedzą naukową: W badaniu oceniono wpływ spożywania gumy guar na objawy kliniczne pacjentów z IBS w prospektywnym, randomizowanym, podwójnie ślepym badaniu kontrolowanym placebo. Badanie trwało 18 tygodni. Skuteczność suplementacji oceniano za pomocą skali Francis Severity IBS, oceny jakości życia IBS oraz punktowanych parametrów cotygodniowego dziennika objawów. Na koniec okresu badania, 108 pacjentów z zespołem jelita drażliwego (49 w grupie suplementacji i 59 w grupie placebo) posiadało wszystkie dane potrzebne do analizy. 12-tygodniowa suplementacja (6 g dziennie) doprowadziła do istotnej poprawy punktacji dziennika wzdęć w grupie stosującej guaran w porównaniu z placebo, a także punktacji wzdęć + gazów. Efekt utrzymywał się co najmniej 4 tygodnie po ostatnim spożyciu gumy guar. Nie stwierdzono żadnych znaczących skutków ubocznych związanych z suplementacją.
Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26855665/
7. Regulowanie wypróżnień u pacjentów z przewlekłymi zaparciami
Zgodnie z literaturą i wiedzą naukową: Celem niniejszego badania było sprawdzenie wpływu gumy guar na czas pasażu okrężnicy (CTT) i objawy przewlekłego zaparcia. Suplementację 5 gramami gumy guar przez 4 tygodnie otrzymało 39 pacjentów. Terapia znacząco skróciła czas pasażu okrężnicy, przy czym redukcja była bardziej widoczna u pacjentów z wolnym pasażem. Ogólnie rzecz biorąc, tygodniowa liczba całkowitych i spontanicznych wypróżnień znacznie wzrosła. Ponadto zmniejszyła się liczba wypróżnień przy wysiłku oraz poprawił się wygląd stolca, natomiast zmniejszyły się dni, w których stosowano środki przeczyszczające i dni, w których występował ból brzucha.
Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24711073/
8. Stymulacja bakterii z rodzaju Bifidobacterium oraz bakterii wytwarzających maślan w ludzkim jelicie grubym
Zgodnie z literaturą i wiedzą naukową: W niniejszym badaniu przeanalizowano wpływ guaranu na bakterie kałowe w celu określenia bakterii, które przyczyniają się do fermentacji guaranu w jelicie grubym człowieka. Dziesięciu zdrowych ochotników spożywało guaran (6 g/dzień) przez 2 tygodnie. Kał pobierano na 2 tygodnie przed spożyciem, pod koniec 2 tygodni spożywania i 2 tygodnie po suplementacji. Badania wykazały, że liczba kopii genu butyryl-CoA CoA-transferase i liczba kopii genu 16S rRNA Bifidobacterium, grupy Clostridium coccoides, grupy Roseburia / Eubacterium rectale, Eubacterium hallii i szczepu SS2/1 produkującego maślan były znacząco zwiększone przez spożycie guaranu. Wyniki wskazują na to, że guaran może korzystnie wpływać na zdrowie poprzez stymulację Bifidobacterium i bakterii produkujących maślan w jelicie grubym człowieka.
Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25519526/
9. Mobilizacja produkcji krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych
Zgodnie z literaturą i wiedzą naukową: Uważa się, że fermentacja błonnika pokarmowego w jelicie grubym i produkty uboczne tej fermentacji chronią przed chorobami okrężnicy. Ponieważ trudno jest zmierzyć fermentację błonnika pokarmowego, opracowano techniki in vitro w celu porównania zdolności do fermentacji różnych błonników pokarmowych. Celem tego projektu było porównanie produkcji krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA) z różnymi błonnikami w modelu fermentacji in vitro. Porównano szeroką gamę dostępnych na rynku źródeł błonnika pokarmowego. Największą ilość całkowitych krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych wytworzyły hydrolizowana guma guar i galaktomannan.
Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15857221/
III. Fiber-Intercell® błonnik z gumy guar - jak stosować?
10. Jaka jest zalecana dzienna porcja?
1–2 saszetki dziennie, preparat jest rozpuszczalny w wodzie. 1-2 razy dziennie wymieszać 1 porcję produktu z wystarczającą ilością wody lub pożywienia. W przypadku przyjmowania 2 porcji, zaleca się przyjmowanie 1 porcji przez pierwsze trzy do pięciu dni, a następnie 2 porcje dziennie (rano i wieczorem).
11. Czy suplement diety Fiber-Intercell® jest bezpieczny w stosowaniu?
Zgodnie z opisem producenta substancji: Fiber-Intercell® to preparat bezglutenowy, bardzo dobrze tolerowany. Odpowiedni również w kontekście diety FODMAP, tj. diety zawierającej niewielkie ilości niektórych związków cukrowych i alkoholowych (FODMAP: Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides and [And] Polyols), zgodnie z zaleceniami dla IBS.
Źródło: Intercell Pharma
12. Czy Fiber-Intercell® jest odpowiedni dla wegan?
Suplement diety nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego i może być spożywany przez wegetarian oraz wegan.
13. Jak przechowywać preparat Fiber-Intercell®?
Przechowywać poza zasięgiem małych dzieci, zamknięte, w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu.