Jak koenzym Q10 może wspierać stan twojej skóry?
Pogoń za jędrną skórą może być żarliwa. Jej zdrowy wygląd to najbardziej pożądany efekt przy poszukiwaniu dobrego produktu do pielęgnacji skóry. Jedną z substancji, która pomoże w osiągnięciu takich rezultatów jest koenzym Q10. Dowodzą tego nie tylko badania naukowe, ale również coraz większy wybór kosmetyków zawierających koenzym Q10 na półkach sklepowych. Co warto wiedzieć o działaniu tego składnika na naszą skórę? Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań odpowiedniego kosmetyku do pielęgnacji?
Skóra i jej właściwości
Skóra to największy organ ludzkiego ciała. Jest miękki, aby umożliwić ruch, ale wciąż wystarczająco twardy, aby wytrzymać pękanie lub rozdarcie. Różni się konsystencją i grubością w zależności od części ciała. Ze względu na swoje właściwości wymaga szczególnej ochrony:
- Funkcja oczyszczająca - razem z potem usuwane są z organizmu toksyny oraz zbędne metabolity.
- Narząd zmysłu – dzięki dotykowi możemy odczuwać więcej.
- Pierwsza linia obrony – zdrowa zadbana skóra, o prawidłowym mikrobiomie, może chronić organizm przed zarazkami.
- Nasza skóra jest dobrym wskaźnikiem naszego ogólnego stanu zdrowia. Jeśli ktoś jest chory, często widać to na jego skórze.
Na stan skóry mogą wpływać czynniki:
- wewnętrzne: nawodnienie organizmu, substancje odżywcze, stan mikrobioty jelitowej;
- zewnętrzne: promieniowanie UV, toksyny ze środowiska, zmiany pH wykraczające poza wartość fizjologiczną, oddziaływanie mechaniczne, itp.
Czym jest koenzym Q10?
Koenzym Q10 znajduje się w każdej komórce ludzkiego ciała, a jego kluczowe znaczenie dla organizmu zostało potwierdzone wieloma badaniami klinicznymi. Pomaga w generowaniu energii w komórkach i ich mitochondriach - bierze udział w tworzeniu adenozynotrójfosforanu (ATP). Proces wytwarzania energii ATP wymaga obecności koenzymu Q10 w wewnętrznej błonie mitochondrialnej.
Jak koenzym Q10 wpływa na skórę?
Kosmetyki zawierające koenzym Q10 zwiększają zdolność antyoksydacyjną skóry oraz redukują szkodliwe wolne rodniki. Dzięki temu wspomagają długotrwałe działanie przeciwstarzeniowe oraz chronią komórki skóry przed utratą energii i przed negatywnymi skutkami promieniowania UV.
Skóra wyraźnie korzysta z produktów do pielęgnacji zawierających koenzym Q10:
- Wykazano, że koenzym Q10 stosowany miejscowo na skórę, może zwiększyć zawartość kwasu hialuronowego w skórze oraz zachować jej elastyczność na dłużej.
- Kremy z koenzymem Q10 pobudzają aktywność komórek skóry. Natomiast aktywne komórki mogą lepiej wykorzystywać składniki odżywcze niezbędne dla zdrowia skóry, takie jak witamina C, cynk oraz kwasy omega-3. Ma to istotne znaczenie podczas regeneracji skóry i naprawy uszkodzeń.
- Produkty pielęgnacyjne z koenzymem Q10 pełnią również rolę antyoksydacyjną dla skóry. Nasza skóra jest narażona na działanie szkodliwych czynników, w tym na promieniowanie słoneczne UV, będące źródłem wolnych rodników, które mogą uszkadzać DNA komórek. Koenzym Q10 w kremie zmniejsza degradację kolagenu w skórze oraz przeciwdziała uszkodzeniom powodowanym przez fotostarzenie.
- Pielęgnacja koenzymem Q10 może wspomóc wyrównanie kolorytu skóry.
- Ponadto wspiera produkcję kolagenu i elastyny, co może zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek.
Co wpływa na skuteczność kosmetyków z koenzymem Q10?
Wyjątkową skuteczność w pielęgnacji skóry wykazuje płynny koenzym (ubichinon) w formie ultramałych cząsteczek. Musi się on charakteryzować najwyższą czystością i jakością. Dzięki zastosowaniu technologii ultramałych cząsteczek w oparciu o naturalną substancję, płynny koenzym doskonale przenika do komórek skóry. Gwarantuje to jej ochronę, pielęgnację, a także reguluje jej wilgotność i oddychanie.
Wartościowy kosmetyk powinien zawierać odpowiednią ilość koenzymu Q10. Jak najłatwiej to sprawdzić? Wystarczy ocenić kolor kremu czy żelu. Kosmetyk z wysoką zawartością Q10 ma wyraźnie widoczną żółtą barwę - nieodłączny kolor Q10.
Na skuteczność kosmetyku z koenzymem Q10 mogą wpływać substancje dodatkowe oraz technologie, które za zadanie mają pomóc mu jeszcze lepiej i szybciej przenikać do głębszych warstw skóry, takie jak baza lamelarna czy liposomy w połączeniu z surfaktantem.
Czym jest baza lamelarna?
Baza lamelarna, a dokładnie baza LCC (Lamellar-Creme-Concentrate) to nowy produkt w badaniach kosmetycznych. Struktura tej bazy odpowiada zdrowej zewnętrznej warstwie skóry. Służy koenzymowi za unikalny środek transportu, dzięki czemu może on łatwiej i szybciej przeniknąć do głębszych warstw skóry.
A może koenzym Q10 zamknięty w liposomach?
Innym sposobem na lepsze przenikanie koenzymu Q10 w głąb skóry jest umieszczenie go w pęcherzykach liposomów.
Liposomy to kuliste pęcherzyki składające się z fosfolipidów z wodnym rdzeniem, które można stosować jako nośnik do dostarczania. Ułatwiają przechodzenie substancji czynnej przez warstwę rogową naskórka i przenoszą je do głębokich warstw naskórka, gdzie są wchłaniane i najbardziej potrzebne. Liposomy to nie tylko skuteczne narzędzie pomagające skórze wchłonąć aktywne składniki kosmetyczne, ale także poprawiające stabilność składników aktywnych oraz zwiększające nawilżenie skóry poprzez przyczepność do powierzchni.
Co ciekawe, dotarcie liposomów do komórek skóry można dodatkowo usprawnić poprzez połączenie z surfaktantem – związkiem powierzchniowoczynnym. Surfaktant to substancja o bardzo szczególnej budowie chemicznej. Dla kremu zawierającego koenzym Q10 najlepszym rozwiązaniem wydaje się być surfaktant w postaci kompleksu składającego się z fosfolipidów i białek. Powoduje on obniżenie napięcia powierzchniowego skóry, dzięki czemu liposomy z koenzymem Q10 mogą szybciej przeniknąć do najgłębszych warstw skóry.
Bibliografia:
- Kuklinski B., Medycyna mitochondrialna. Objawy, diagnostyka oraz metody terapii. 2017
- www.melanom-wissen.de/das-maligne-melanom/risikofaktoren-und-ursachen
- www.zentrum-der-gesundheit.de/coenzym-q10-wirkung-ia.html/
- www.gesundheitsindustrie-bw.de/de/fachbeitrag/aktuell/daniel-gebhard-neues-kapitel-in-der-mitochondrialen-theorie-der-alterung/
- Alexandru. Grumezescu.: Nanobiomaterials in Galenic Formulations and Cosmetics. Applications of Nanobiomaterial. William Andrew, 2016.
- Z. Fakhravar, P. Ebrahimnejad, H. Daraee, A. Akbarzadeh.: Nanoliposomes: Synthesis methods and applications in cosmetics. Journal of Cosmetic and Laser Therapy, 2016.