Roślinne komórki macierzyste w kosmetykach – w trosce o młodą skórę
Czym są komórki macierzyste? Jakie korzyści dla skóry przynosi ich zastosowanie w kosmetologii? Czy kosmetyki z roślinnymi komórkami macierzystymi, podbijające branżę kosmetyczną, mogą zrewolucjonizować przeciwdziałanie starzeniu się skóry?
Czym są komórki macierzyste?
Spośród około 30 bilionów komórek w naszym ciele komórki macierzyste stanowią zaledwie 0,2 procent. Stanowią jeden z podstawowych elementów budujących organizmy, odpowiadając za ich rozwój i regenerację. Już jedna komórka macierzysta jest w stanie wytworzyć milion nowych komórek.
Komórki macierzyste to komórki, które mają dwie specjalne zdolności. Potrafią się dzielić i tworzyć dokładne kopie samych siebie. Mogą specjalizować się w określonym typie komórek, aby tworzyć lub naprawiać tkanki. Ich zastosowanie w medycynie posiada wysoki potencjał terapeutyczny.
Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom ich liczba w skórze nie zmniejsza się wraz z wiekiem. Jednak między 20 a 40 rokiem życia nasze komórki macierzyste znajdują się w krytycznym momencie i tracą połowę swojego potencjału energetycznego. Oznacza to, że wraz z upływem lat maleje nasza komórkowa zdolność do regeneracji i wytwarzania nowych komórek. W efekcie skóra powoli traci blask i elastyczność.
Jak działają komórki macierzyste pozyskiwane z roślin?
Rośliny zawsze były cennym źródłem substancji biologicznie czynnych. Ich komórki macierzyste posiadają wyjątkową zdolność zachowywania wysokiej elastyczności. Służą jako źródło witalności, ponieważ są zdolne do samopodziału, zapewniają stały dopływ komórek do tworzenia zróżnicowanych tkanek i narządów w roślinie. Właśnie dzięki nim rośliny mogą rosnąć w sposób ciągły i posiadają wybitne zdolności samoleczenia.
Na szybko rozwijającym się rynku kosmetologii naukowcy stale poszukują innowacyjnych, a jednocześnie zrównoważonych składników. Jednak nowy materiał jest ograniczony, ponieważ wiele roślin ma status gatunków zagrożonych. Tymczasem uprawy roślin wymagają znacznych zasobów naturalnych i są czasochłonne. W związku z tym nie spełniają one dzisiejszych wymogów w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Zastosowanie roślinnych komórek macierzystych w kosmetyce
Firma Mibelle Biochemistry dokonała przełomu w tej dziedzinie, opracowując PhytoCellTec™. To pierwsze podejście do hodowli roślinnych komórek macierzystych z rzadkich i zagrożonych roślin. Ta biotechnologia jest innowacyjnym i zrównoważonym źródłem nowatorskich, wysokowydajnych aktywnych składników kosmetycznych.
W przeciwieństwie do komórek ludzkich, każda komórka roślinna ma potencjał do różnicowania się od normalnej komórki do komórki macierzystej i namnażania się jako takiej. PhytoCellTec™ opiera się na tej unikalnej sile działania komórek roślinnych, która jest inicjowana przez mechanizm gojenia się ran rośliny. Po zranieniu wybranej części rośliny, komórki macierzyste zaczynają wytwarzać narośl – tkankę mającą za zadanie zagojenie powstałej rany. Tkanka ta składa się ze zróżnicowanych komórek macierzystych, które można następnie hodować w określonej pożywce przy użyciu specjalnie zaprojektowanych bioreaktorów w celu uzyskania produkcji na dużą skalę.
Ta innowacyjna technologia zapewnia zrównoważony rozwój dzięki ochronie zagrożonych roślin, jest w 100% naturalna i nie wymaga dodatkowych upraw. Materiał roślinny może być pozyskiwany niezależnie od pory roku czy zapotrzebowania rynku, a preparat jest w pełni powtarzalny.
Komórki macierzyste z jabłka i ich działanie na skórę
W 2008 roku firma Mibelle Biochemistry wprowadziła na rynek PhytoCellTec™ Malus Domestica. Ten pierwszy kosmetyczny składnik aktywny, oparty na roślinnych komórkach macierzystych, został pozyskany z rzadkiej odmiany szwajcarskich jabłek, znanej ze swojej długowieczności. Dopiero hodowla komórek macierzystych umożliwiła wykorzystanie tego prawie wymarłego jabłka, często określanego jako „cudowne jabłko przeciwstarzeniowe”, do celów kosmetycznych.
Jabłoń Uttwiler Spatlauber była hodowana już w połowie XVIII wieku. Jej dużą zaletą były owoce, które posiadały wyjątkową wytrzymałość i mogły być przechowywane o wiele dłużej w porównaniu do innych odmian jabłek. Niestety jej owoce były bardzo cierpkie, co z czasem spowodowało zaniedbanie upraw. Jednak nawet gdy drzewa umierały, jabłka się utrzymywały. Raz zerwane jabłko Uttwiler Spatlauber wytrzymywało miesiące bez kurczenia się i wysychania. Jeśli kora drzewa lub skórka nieobranych owoców została przebita, goiła się sama, jak ludzka skóra. Właśnie te czynniki długowieczności szczególnie zainteresowały naukowców z Mibelle AG Biochemistry.
Ekstrakt PhytoCellTec™ Malus Domestica został klinicznie przebadany, a regenerujące działanie potwierdzone – pod jego wpływem „stare” komórki macierzyste skóry mogą na nowo generować kompletny naskórek. Zwiększa on witalność skóry i skutecznie przeciwdziała procesom starzenia na skutek działania czynników środowiskowych, jak i następujących naturalnie wraz z wiekiem. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny oraz poprawia jędrność skóry w okolicach oczu, redukując zmarszczki, w szczególności tzw. kurze łapki.
Nowe linie kosmetyków z ekstraktami z roślinnych komórek macierzystych
Korzystając z tej samej technologii, firma Mibelle Biochemistry opracowała kolejne produkty z innych specjalnych gatunków roślin, które mogą zostać wykorzystane do kremów czy maseczek, a także stosowane podczas specjalnych zabiegów estetycznych. Wszystkie ekstrakty PhytoCellTec™ spowalniają starzenie się skóry, chroniąc to, co najcenniejsze – komórki macierzyste – zapewniając tym samym skórze młodość i odnowę jej struktury. Mibelle Biochemistry posiada patent na zastosowanie roślinnych komórek macierzystych do ochrony komórek macierzystych skóry. Jest to technologia w 100% naturalna i zapewnia zrównoważone użytkowanie zagrożonych roślin.
Motto Mibelle Biochemistry „Inspirowane przez naturę – zrealizowane przez naukę” kieruje jej wysiłkami na rzecz łączenia natury i nauki poprzez technikę hodowli roślinnych komórek macierzystych.
Źródła:
- https://www.phytocelltec.ch/